از آزمون هم میشود آموخت …

مدت زمان مطالعه : 3 دقیقه

برای آموختن از آزمون ، اولین قدم حفظ آرامش است.

برای آموختن از جلسه آزمون ، اولین قدم حفظ آرامش است چرا که توجه بیش از حد به نتیجه آزمون ، میتواند راندمان یادگیری از آزمون را کاهش دهد . اولین و مهمترین نوع یادگیری از جلسه آزمون ، بازیابی اطلاعات است . آزمون دادن فرآیندی است که طی آن ، مغز وادار میشود اطلاعات ذخیره شده اش را بازیابی کند و همین بازیابی اطلاعات در جلسه آزمون بسیار مؤثرتر از بازخوانی مجدد مطالب است .

دکارت میگوید : یادگیری چیزی نیست جز طبقه بندی . همانطور که میدانید طبقه بندی مطالب در ذهن ، سبب شفاف بودن موضوعات و نظم فکری شما خواهد بود .

نوع دوم یادگیری از آزمون ، همین طبقه بندی است .

در روبه رو شدن با سوالات در آزمون ، شما متوجه میشوید که به پاسخ برخی سوالات شک دارید یا برخی ها را فراموش کرده اید و یا اینکه بعضی موضوعات را به درستی یاد نگرفته اید و یا ناقص آموخته اید . این موارد در زمان مطالعه ، خود را نشان نمیدهند و فقط هنگام سنجش و آزمون است که شما متوجه میشوید تا چه حد به مطالب واقفید . این امر سبب میشود بعد از آزمون به تحلیل پاسخ ها بپردازید و همین بررسی میتواند به خوبی مطالب را در ذهنتان طبقه بندی کند .

با مرور هر سوال در آزمون ، به شیوه مطالعه آن مطلب هم بیاندیشید .

این موضوع کمک میکند تا دریابید کجا استراتژی یادگیریتان خوب بوده و در کدام مورد نیاز به تغییر سبک مطالعه تان دارید و این خود نوع سوم یادگیری از جلسه آزمون است. شما در جلسه آزمون با مهارتهای خودتنظیمی بیشتر مواجه میشوید  . تقویت هوش هیجانی ، افزایش قدرت نه گفتن و مدیریت زمان را میتوانید در جلسه آزمون تمرین کنید.شما در آزمون است که یاد میگیرید در مقابل سوالات شک دار خویشتن نگهدار باشید  . یاد میگیرید که نیاز نیست به همه سوالات پاسخ دهید و لازم است در یرابر سوالات وقتگیر و دشوار یک نه قاطع بگویید و با مدیریت درست زمان از کنار این سوالات رد شوید تا نتیجه بهتری از آزمون کسب کنید .

احتمالا شما نیز بتوانید چند نوع یادگیری دیگر از آزمون را به موارد بالا بیافزایید .

متشکرم که این مطلب را مطالعه کردید .

امیدوارم در همه آزمونهای زندگیتان موفق باشید .

 

مرکز آزمون باشگاه فنی مهندسی صنعت و ساختمان

م.دارائی فر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست